RESULTATER
DT - MÆND
1. division øst, indledende
den 20.maj 2018 på Tårnby Stadion
Arrangør: AAC & BAC
  SAMLET STILLING 
 FIFBAKBACGAHAAAC  
TOTAL82p70p65p63p51p40p  
  SPRINT 
 GAFIFBACBAKAACHA  
 32p28p25p19p14p12p  
1007p3p4p5p2p1p  
2007p2p5p4p1p3p  
4005p4p7p2p3p   
110H4p5p1p2p3p7p  
400H4p7p5p2p3p1p  
4X1005p7p3p4p2p   
  MELLEM- & LANGDISTANCE 
 BACFIFBAKAACHAGA  
 19p16p13p8p6p4p  
8007p4p5p2p3p1p  
15007p5p4p3p2p1p  
50005p7p4p3p1p2p  
  SPRING 
 HAFIFBAKAACGABAC  
 20p19p14p13p13p8p  
7p4p5p3p2p1p  
ST4p6p 6p3p2p  
4p2p7p3p5p1p  
TR5p7p2p1p3p4p  
  KAST 
 BAKFIFGABACHAAAC  
 24p19p14p13p13p5p  
KU5p7p4p2p3p1p  
DI5p7p4p2p3p1p  
HA7p3p1p5p4p2p  
SP7p2p5p4p3p1p  
  MÆND SENIOR - 400 METER HÆKSØN KL. 12.00  
  ( 91.4 CM, 10 HÆKKE, 45.00 / 35.00 / 40.00 )
NrResultat NavnKlubPoints
1 58.25 Mathias A. Olsen -1991Frederiksberg IF7p 
2 61.45 Klaus Præst Jaqué -1992Bagsværd Atletik Club5p 
3 63.48 Marc Lorentzen -1981Greve Atletik4p 
4 63.94 Villads Clausen -1998Amager Atletik Club3p 
5 69.30 Jonas Albertsen -2003Ballerup Atletik Klub2p 
6 69.68 Thor Wiskum -2002Holte1p 
  DNS Oscar Hee -2001Ballerup Atletik Klub  
  MÆND SENIOR - LÆNGDESPRINGSØN KL. 12.00  
  ( PLANKE )
NrResultat NavnKlubPoints
1 6.37+0.5 Lukas Bredo -1997Ballerup Atletik Klub7p 
2 6.22+1.0 Frederik Andersson -2001Greve Atletik5p 
3 6.19+0.4 Asger Østerby -1997Greve Atletik  
4 5.98+0.0 Maximilian Steen Thonbo -2000Holte4p 
5 5.80+0.0 Thomas Kofoed-Nielsen -1976Amager Atletik Club3p 
6 5.54+1.0 Alfred Dahl Larsen -2002Frederiksberg IF2p 
7 5.52+0.0 Till Maul -1995Frederiksberg IF  
8 5.50+0.0 Viktor Beck Petersen -2003Amager Atletik Club  
9 4.95+1.2 Stinus Dolmer Nielsen -2003Bagsværd Atletik Club1p 
 1.runde2.runde3.runde4.runde5.runde6.runde
Lukas Bredo5.87+0.06.06+0.06.37+0.5x x x 
Frederik Andersson5.48+0.05.64-0.46.12+0.2x 6.22+1.06.04+0.0
Asger Østerby5.93+0.65.89+0.04.80+0.0x 6.04+0.46.19+0.4
Maximilian Steen Thonbo5.55+0.0x 5.72+0.0x 5.91+0.75.98+0.0
Thomas Kofoed-Nielsen5.56-0.75.73-0.3x 5.80+0.0x x 
Alfred Dahl Larsen4.16+0.45.51-1.43.80-0.45.54+1.05.50x5.25+0.0
Till Maul5.42+0.05.52+0.0x x x x 
Viktor Beck Petersen5.14-0.25.50+0.05.29+0.0x 5.36+0.05.04+0.0
Stinus Dolmer Nielsen4.84+1.04.63+0.04.55-0.44.50+1.64.95+1.24.84+0.4
  MÆND SENIOR - KUGLESTØDSØN KL. 12.00  
  ( 7.26 KG )
NrResultat NavnKlubPoints
1 15.36 Kenneth Mertz -1989Frederiksberg IF7p 
2 12.06 Rasmus Jensen -1999Ballerup Atletik Klub5p 
3 11.49 Asger Østerby -1997Greve Atletik4p 
4 10.94 Steffen Sjørslev -1997Greve Atletik  
5 10.72 Christoffer Holmbjerg -1997Holte3p 
6 10.43 Steen Fleig Mortensen -1963Bagsværd Atletik Club2p 
7 9.47 Thorbjørn Mikkelsen -1982Bagsværd Atletik Club  
8 9.10 Andreas Fast Nilsson -1989Amager Atletik Club1p 
9 9.05 Allan Kristensen -1963Frederiksberg IF  
 1.runde2.runde3.runde4.runde5.runde6.runde 
Kenneth Mertz15.3615.22xxxx
Rasmus Jensen11.6711.9512.0612.04x11.96
Asger Østerby10.6511.4911.4911.4810.94x
Steffen Sjørslev10.4210.5410.9410.4010.0410.74
Christoffer Holmbjerg10.2310.2910.1310.0510.7210.10
Steen Fleig Mortensen10.3910.34x10.43xx
Thorbjørn Mikkelsen7.909.478.638.038.508.77
Andreas Fast Nilssonx8.688.898.958.879.10
Allan Kristensenx9.05xxxx
  MÆND SENIOR - 100 METERSØN KL. 12.30  
NrResultat NavnKlubPoints
 w:  1h: +0.6m/s  2h: +0.8m/s
1 11.051h Peter Andersson -1999Greve Atletik7p 
2 11.361h Lukas Bredo -1997Ballerup Atletik Klub5p 
3 11.411h Sebastian V. Buschardt -1997Bagsværd Atletik Club4p 
4 11.972h Emil Grovn -1998Frederiksberg IF3p 
5 11.981h Peter Rasmussen -1998Amager Atletik Club2p 
6 12.171h Cami Esfandiari -2002Holte1p 
7 12.602h Nicolai Andersen -2004Amager Atletik Club  
  DQ1h Josef Abu-Eesa Josef Abu -1975Frederiksberg IF  
  DNS2h Frankly Dadey -1999Greve Atletik  
  DNS2h Joel Ibler Lillesø -2003Bagsværd Atletik Club  
  MÆND SENIOR - 5000 METERSØN KL. 12.55  
NrResultat NavnKlubPoints
1 15.48.11 Esben Krogh Rasmussen -1993Frederiksberg IF7p 
2 15.58.79 Anton Østdal -2001Bagsværd Atletik Club5p 
3 16.18.23 Yousef Bellouch -1998Frederiksberg IF  
4 16.38.43 Rasmus Baltzersen -2002Ballerup Atletik Klub4p 
5 16.43.31 Emil Skovhøj -1991Amager Atletik Club3p 
6 17.34.20 Mikkel Stampe Hjorth -1970Greve Atletik2p 
7 17.38.25 Mikkel Dissing -1985Amager Atletik Club  
8 17.53.87 Jakob Fisher -2000Holte1p 
9 17.58.93 Kristian Carstensen -2001Ballerup Atletik Klub  
  DNS Philip Grundt Hansen -2004Bagsværd Atletik Club  
  MÆND SENIOR - HØJDESPRINGSØN KL. 13.10  
NrResultat NavnKlubPoints
1 1.90 Marius Hytholm Petersen -2001Holte7p 
2 1.75 Magnus Elsted -2001Ballerup Atletik Klub5p 
3 1.75 Christoffer Holst Hahn -1974Frederiksberg IF4p 
4 1.65 Villads Clausen -1998Amager Atletik Club3p 
5 1.65 Tobias Andersson -2002Greve Atletik2p 
6 1.55 Klaus Præst Jaqué -1992Bagsværd Atletik Club1p 
 1.451.551.651.751.801.851.901.95 
Marius Hytholm Petersen     oxoxxx
Magnus Elsted  oxoxxx   
Christoffer Holst Hahn  oxxoxxx   
Villads Clausen ooxxx    
Tobias Anderssonooxoxxx    
Klaus Præst Jaquéooxxx     
  MÆND SENIOR - DISKOSKASTSØN KL. 13.10  
  ( 2.0 KG )
NrResultat NavnKlubPoints
1 38.69 Kenneth Mertz -1989Frederiksberg IF7p 
2 35.56 Mathias Kveiborg -2000Ballerup Atletik Klub5p 
3 34.80 Rasmus Jensen -1999Ballerup Atletik Klub  
4 31.66 Peter Andersson -1999Greve Atletik4p 
5 31.29 Christoffer Holmbjerg -1997Holte3p 
6 30.03 Steffen Sjørslev -1997Greve Atletik  
7 29.27 Steen Fleig Mortensen -1963Bagsværd Atletik Club2p 
8 26.95 Allan Kristensen -1963Frederiksberg IF  
9 22.78 Andreas Fast Nilsson -1989Amager Atletik Club1p 
10 22.62 Thorbjørn Mikkelsen -1982Bagsværd Atletik Club  
11 21.50 Allan Kolbye -1959Amager Atletik Club  
 1.runde2.runde3.runde4.runde5.runde6.runde 
Kenneth Mertz34.3534.3838.4838.69xx
Mathias Kveiborgx31.6635.56xx34.29
Rasmus Jensen31.5331.36x34.80x32.49
Peter Andersson28.3631.66x30.3129.60x
Christoffer Holmbjergx23.46x29.0228.9931.29
Steffen Sjørslev27.4529.4429.3229.0030.03x
Steen Fleig Mortensen29.27xx29.02xx
Allan Kristensenx24.68xxx26.95
Andreas Fast Nilsson21.67x20.2821.8622.7821.58
Thorbjørn Mikkelsen21.3122.62x19.8022.55x
Allan Kolbye20.49x20.40xx21.50
  MÆND SENIOR - 800 METERSØN KL. 13.50  
NrResultat NavnKlubPoints
1 1.49.31 Andreas Bube -1987Bagsværd Atletik Club7p 
2 1.55.83 Joachim Rønsholt -1999Ballerup Atletik Klub5p 
3 2.00.74 Thor Skifte -1997Frederiksberg IF4p 
4 2.03.47 Mads Jørgensen -1989Frederiksberg IF  
5 2.08.05 Mads Mørch -2001Holte3p 
6 2.11.57 Victor Hee -2001Ballerup Atletik Klub  
7 2.12.00 Emil Skovhøj -1991Amager Atletik Club2p 
8 2.22.27 Tobias Andersson -2002Greve Atletik1p 
  MÆND SENIOR - STANGSPRINGSØN KL. 14.20  
NrResultat NavnKlubPoints
1 3.75 Christoffer Holst Hahn -1974Frederiksberg IF6p 
= 3.75 Kristian Kolbye -1996Amager Atletik Club6p 
3 3.55 Thor Wiskum -2002Holte4p 
4 3.35 Asger Østerby -1997Greve Atletik3p 
5 2.15 Carsten Sørensen -1963Bagsværd Atletik Club2p 
  X Oliver Lumholt -2001Ballerup Atletik Klub  
  DNS Emil Boesen -2003Ballerup Atletik Klub  
 2.152.352.552.953.153.353.553.753.95 
Christoffer Holst Hahn      ooxxx
Kristian Kolbye       oxxx
Thor Wiskum   ooooxxx 
Asger Østerby   xoxooxxx  
Carsten Sørensenoxxx       
Oliver Lumholt  xxx      
  MÆND SENIOR - HAMMERKASTSØN KL. 14.20  
  ( 7.26 KG )
NrResultat NavnKlubPoints
1 46.04 Rasmus Jensen -1999Ballerup Atletik Klub7p 
2 45.37 Mathias Kveiborg -2000Ballerup Atletik Klub  
3 40.75 Steen Fleig Mortensen -1963Bagsværd Atletik Club5p 
4 33.96 Waldemar Svejstrup -1997Holte4p 
5 31.99 Kenneth Mertz -1989Frederiksberg IF3p 
6 31.80 Kristian Kolbye -1996Amager Atletik Club2p 
7 31.60 Allan Kristensen -1963Frederiksberg IF  
8 19.61 Allan Kolbye -1959Amager Atletik Club  
9 18.23 Thorbjørn Mikkelsen -1982Bagsværd Atletik Club  
10 17.61 Philip Vegge -2000Greve Atletik1p 
 1.runde2.runde3.runde4.runde5.runde6.runde 
Rasmus Jensenx42.37x46.04x45.29
Mathias Kveiborgx42.1042.2745.37x43.04
Steen Fleig Mortensen38.36x40.75xxx
Waldemar Svejstrup31.36x30.3731.5530.9533.96
Kenneth Mertz29.0229.9528.2631.99x31.58
Kristian Kolbyex29.9831.80xxx
Allan Kristensen29.19x31.60xxx
Allan Kolbye18.3919.61xxxx
Thorbjørn Mikkelsen16.02x17.4118.23x18.15
Philip Veggexx17.61xxx
  MÆND SENIOR - 200 METERSØN KL. 14.25  
NrResultat NavnKlubPoints
 w: +1.0m/s
1 22.59 Frederik Andersson -2001Greve Atletik7p 
2 22.78 Sebastian V. Buschardt -1997Bagsværd Atletik Club5p 
3 23.46 Lukas Bredo -1997Ballerup Atletik Klub4p 
4 24.00 Maximilian Steen Thonbo -2000Holte3p 
5 24.46 Emil Grovn -1998Frederiksberg IF2p 
6 25.70 Magnus Herche -2003Amager Atletik Club1p 
  DNS Oliver Lumholt -2001Ballerup Atletik Klub  
  DNS Adam Smitt Vanges -2002Frederiksberg IF  
  DNS Mathias Astrup -1999Greve Atletik  
  DNS Joel Ibler Lillesø -2003Bagsværd Atletik Club  
  MÆND SENIOR - 110 METER HÆKSØN KL. 14.55  
  ( 106.7 CM, 10 HÆKKE, 13.72 / 9.14 / 14.02 )
NrResultat NavnKlubPoints
 w:  1h: -0.7m/s  2h: +0.0m/s
1 16.771h Marius Hytholm Petersen -2001Holte7p 
2 16.881h Mathias A. Olsen -1991Frederiksberg IF5p 
3 17.811h Marc Lorentzen -1981Greve Atletik4p 
4 20.731h Kristian Kolbye -1996Amager Atletik Club3p 
5 20.921h Kasper Jespersen -1997Ballerup Atletik Klub2p 
6 26.711h Anton Østdal -2001Bagsværd Atletik Club1p 
  0.002h Søren Jøhnk -1997Bagsværd Atletik Club  
  0.002h Erik G. Olsen -1970Ballerup Atletik Klub  
  MÆND SENIOR - 400 METERSØN KL. 15.30  
NrResultat NavnKlubPoints
1 49.101h Andreas Bube -1987Bagsværd Atletik Club7p 
2 49.671h Mathias Astrup -1999Greve Atletik5p 
3 51.211h Max Bitsch -1994Frederiksberg IF4p 
4 51.221h Yusuf Alin -1995Amager Atletik Club3p 
5 57.221h Kasper Jespersen -1997Ballerup Atletik Klub2p 
6 58.432h Adam Smitt Vanges -2002Frederiksberg IF  
  DNF1h Mads Mørch -2001Holte  
  DNS2h Stinus Dolmer Nielsen -2003Bagsværd Atletik Club  
  DNS2h Viktor Beck Petersen -2003Amager Atletik Club  
  DNS2h Magnus Elsted -2001Ballerup Atletik Klub  
  MÆND SENIOR - TRESPRINGSØN KL. 15.30  
  ( PLANKE )
NrResultat NavnKlubPoints
1 12.83+0.1 Till Maul -1995Frederiksberg IF7p 
2 12.81+0.0 Marius Hytholm Petersen -2001Holte5p 
3 12.38+0.0 Klaus Præst Jaqué -1992Bagsværd Atletik Club4p 
4 11.62+0.0 Tobias Andersson -2002Greve Atletik3p 
5 11.44+0.0 Magnus Elsted -2001Ballerup Atletik Klub2p 
6 11.28+0.0 Villads Clausen -1998Amager Atletik Club1p 
  DNS  Thomas Kofoed-Nielsen -1976Amager Atletik Club  
  DNS  Mike Hansen -1989Ballerup Atletik Klub  
 1.runde2.runde3.runde4.runde5.runde6.runde
Till Maul12.70-0.112.69+0.012.73+0.812.83+0.1x x 
Marius Hytholm Petersen12.81+0.0x 12.65+0.0x 12.32+0.012.10+0.5
Klaus Præst Jaqué11.74-1.011.76+0.011.75+0.011.93+0.5x 12.38+0.0
Tobias Andersson9.92+0.011.62+0.011.56+0.011.07-0.411.27+0.0x 
Magnus Elsted10.72+0.711.12+0.0x 11.21+0.0x 11.44+0.0
Villads Clausenx 10.80+1.3x 11.28+0.0x x 
  MÆND SENIOR - SPYDKASTSØN KL. 15.30  
  ( 800 GRAM )
NrResultat NavnKlubPoints
1 49.71 Mathias Kveiborg -2000Ballerup Atletik Klub7p 
2 49.45 Steffen Sjørslev -1997Greve Atletik5p 
3 47.02 Adam Brandt Overby -1984Bagsværd Atletik Club4p 
4 46.39 Waldemar Svejstrup -1997Holte3p 
5 42.19 Christoffer Holst Hahn -1974Frederiksberg IF2p 
6 34.95 Andreas Fast Nilsson -1989Amager Atletik Club1p 
7 28.05 Philip Vegge -2000Greve Atletik  
  DNS Kasper Jespersen -1997Ballerup Atletik Klub  
 1.runde2.runde3.runde4.runde5.runde6.runde 
Mathias Kveiborg48.3947.69xx49.7149.66
Steffen Sjørslev43.9549.4545.2448.5546.5743.60
Adam Brandt Overbyx47.0243.2841.1246.80x
Waldemar Svejstrup43.3846.3945.7145.4744.9742.81
Christoffer Holst Hahn40.4738.9442.1940.6540.06x
Andreas Fast Nilsson32.2434.9529.7434.0531.8633.61
Philip Vegge26.8227.7528.0525.4127.89x
  MÆND SENIOR - 1500 METERSØN KL. 16.00  
NrResultat NavnKlubPoints
1 3.57.02 Andreas Bube -1987Bagsværd Atletik Club7p 
2 4.02.20 Joachim Siverts Nielsen -1997Frederiksberg IF5p 
3 4.05.06 Patrick Leese -1989Frederiksberg IF  
4 4.08.25 Joachim Rønsholt -1999Ballerup Atletik Klub4p 
5 4.10.10 Theis Læssøe -1993Amager Atletik Club3p 
6 4.26.08 Joel Ibler Lillesø -2003Bagsværd Atletik Club  
7 4.29.42 Pelle Carlsen Mohr -2003Holte2p 
8 4.53.65 David Romney Lauridsen -2001Ballerup Atletik Klub  
9 4.55.57 Gustav Andersen -2004Amager Atletik Club  
10 5.33.94 Marc Lorentzen -1981Greve Atletik1p 
  MÆND SENIOR - 4 X 100 M STAFETSØN KL. 16.30  
NrResultat NavnKlubPoints
1 44.731h Josef Abu-Eesa Josef Abu -1975
Mathias A. Olsen -1991
Max Bitsch -1994
Emil Grovn -1998
Frederiksberg 17p 
2 45.241h Asger Østerby -1997
Tobias Andersson -2002
Mathias Astrup -1999
Peter Andersson -1999
Greve 15p 
3 45.831h Oliver Lumholt -2001
Kasper Jespersen -1997
Magnus Elsted -2001
Lukas Bredo -1997
Ballerup 14p 
4 46.821h Andreas Bube -1987
Sebastian V. Buschardt -1997
Klaus Præst Jaqué -1992
Adam Brandt Overby -1984
Bagsværd 13p 
5 48.461h Peter Rasmussen -1998
Kristian Kolbye -1996
Villads Clausen -1998
Yusuf Alin -1995
Amager 12p 
6 49.412h Magnus Herche -2003
Viktor Beck Petersen -2003
Gustav Andersen -2004
Nicolai Andersen -2004
Amager 2  
7 50.812h Till Maul -1995
Adam Smitt Vanges -2002
Yousef Bellouch -1998
Thor Skifte -1997
Frederiksberg 2  
8 52.762h Rasmus Baltzersen -2002
Jonas Albertsen -2003
Victor Hee -2001
Oscar Hee -2001
Ballerup 2  
  0.002h Tobias Andersson -2002
Mathias Astrup -1999
Marc Lorentzen -1981
Steffen Sjørslev -1997
Greve 2  
  DNF1h Cami Esfandiari -2002
Maximilian Steen Thonbo -2000
Marius Hytholm Petersen -2001
Jakob Fisher -2000
Holte 1  


Genereret af MARS version 2.0.0.401 torsdag den 24. maj 2018 klokken 15:27